V roce 2022 se holky Alča a Mája z aawesome vydaly na expedici Kanada – Aljaška. Jejich cílem bylo dojet Landroverem Defenderem přes Kanadu až na Aljašku a odtamtud dál jen po svých – pěšky. Věděly, že tato expedice bude dost náročná,
a proto nepodcenily přípravu. Přečtěte si, co o expedici a vybavení píší samy holky.
Velká část Aljašky je v létě pokrytá mokřady, neprostupným křáčím, hlubokými lesy. Je to pravá divočina bez vyšlapaných cest a mimo pár větších měst jen s minimem civilizace. Slovo tu mají divoká zvířata a lidi, kteří se naučili (nebo nezapomněli), jak se v takové divočině přežívá. Na mnoha místech má člověk jdoucí nekonečnou krajinou pocit, jako by tu byl první na světě, jako by neexistoval nikdo, kdo by prošlapal náročnou cestu před ním.
Tyto náročné podmínky rozhodly za nás – potřebujeme botu celokoženou, odolnou, vysokou, pohodlnou a spolehlivou – a tak na nás Pavel z APM sportu mrkl a ukázal na dva výborné kousky, které se nám na tuto expedici hodily nejvíce – Prabos Tundra GTX a Prabos Condoriri GTX.
Hodíme sem několik bodů, jak se nám v botě chodilo. Začneme u boty Condoriri GTX, do které se obula Mája.
Prabos Condoriri GTX
V jednoduchosti je krása
Celokožená pohorka Condoriri má jednoduchý design. Bota je velice pohodlná a to díky svršku, který je vytvořen z hovězí hydrofobní usně, která je mimo jiné doplněná goretexovou podšívkou, a tak měla Mája i v tom nejnáročnějším terénu jistotu v kroku a nemusela se ani obávat toho, aby se jí voda dostala dovnitř. I přesto, že se jedná o membránovou botu, neměly jsme problémy s pocením nohou.
Condoriri mají lepenou podešev Vibram konkrétně typu Hunting – vzorek podrážky je upraven tak, aby noha perfektně držela v kontaktu s přírodním terénem. Nebyl tedy problém jít po ostrých skalních hřebenech a vychutnat si tak výhled i na horu Denali.
Tato bota je odolná proti promoknutí, uklouznutí a částečně i chladu.
Byly dny, kdy neustále pršelo, kdy foukal silný vítr, kdy přišel mráz a s botou Condoriri to Mája přeletěla jako kondor. Alča zase v Tundrách prochodila tundru jako nic.
Prabos Tundra GTX
Alča si na naší expedici a přechod Aljašky vybrala botu Tundra GTX, která má lepenou podešev Vibram Tahoe – nabízí pohodlný dopad nohy na tvrdý povrch.
Tato pohorka je v mnohém podobná botě Condoriri, i když je zde několik rozdílů.
Nejprve se pojďme podívat na její design – můžete si všimnout, že si výrobce Prabos pohrál s tvarem pohorky. Bota je vysoká a její zadní část se lehce snižuje. Mně tento tvar výborně seděl a pohorka byla pohodlná. Barevný kontrast oranžové s šedou dodají botě zajímavý vzhled. Oranžovou barvu použili výrobci také na jazyk, který je dlouhý až na vršek boty, a tak při pořádném utáhnutí přilne ke kůži – což můžete ocenit při procházením mokrou trávou či mokřady.
I u Tundry GTX můžete očekávat skvělé vlastnosti jako je nepromokavost a prodyšnost. Pohorka vás tak spolehlivě ochrání i před vlhkem a chladem. Když si k tomu vyberete ještě dobré ponožky jako jsou třeba ty od Lasting, můžete si být jisti, že vám nebude při túře zima. Je to zejmána díky svršku, který je jako u Condoriri vytvořen z hovězí hydrofobní usně a doplněn goretexovou stélkou.
Díky použití membrány Goretex Duracom MS Sportive je zajištěn komfort nošení i v náročných podmínkách.
Jelikož se jedná o kůži je důležité se o pohorku pečlivě starat a opečovávat ji speciálním mazáním. Návod na správnou údržbu pohorky pro vás brzo připravíme, tak se můžete těšit.
Pokud Vás to táhne do vyšších hor a hlubších lesů, mimo cesty nebo na víkend mezi skalami a potoky či k pořádnému vandráctví, rozhodně s koupí těchto dvou bot neuděláte chybu. Je to jistota v oblastech, kde si jen tak novou botu zařídit nemůžete a přechody v nádherných horách si budete moci s jistým krokem užívat na 100%.